Зрошення картоплі





Посуха призводить до втрат урожаю та зниження якості картоплі (парша, деформація бульб та пошкодження слимаками). Посуха під час формування бульб також призводить до зменшення кількості бульб у кущі.
Картопля потребує багато води
Рослина картоплі потребує близько 250 мм води з моменту початку формування бульб. Це означає, що за урожаю 60 т/га кожен міліметр води приносить майже 250 кг картоплі (60,000: 250). Ось наскільки життєво необхідним є достатнє зволоження для одержання високого врожаю! І навпаки: сухість може катастрофічно зменшити урожайність.
Ефективність поливу залежить від клімату, кількості опадів та типу ґрунту. На легких піщаних та піщано-суглинистих ґрунтах зрошування треба проводити раніше, оскільки ґрунти цього типу накопичують менше вологи, ніж важкі, глинисті, ґрунти. Однак, полив може суттєво підняти урожайність у будь-якому ґрунті, при настанні посухи. Якщо ж інтенсивність поливу зависока, тобто за раз виливається забагато води, приріст урожаю на міліметр внесенної води зменшується через блокування капілярів у ґрунті, що зменшує продуктивность рослин. Утворення кірки зменшує вміст кисню у фунті, тому певна кількість азоту виведеться із кореневої зони. Така денітрифікація призводить до передчасного дозрівання рослини і зниження врожаю.
Краща якість
Парша звичайна вражає як насіннєву, так і столову картоплю. Проте, з цією хворобою легко боротися за допомогою зрошування дощуванням. Збудник звичайної парші не може вражати бульби у вологому ґрунті. Паршою вражаються тільки молоді бульби. Для попередження ураження паршею треба підтримувати рівень вологи у ґрунті у рядках принаймні перші три тижні від початку формування бульб. З цією метою протягом сухих періодів слід кілька разів на день зрошувати картоплю невеликою (напр. 10 мм) кількістю води.
Небезпека використання води з відкритих водойм
З метою запобігання розповсюдженню бурої гнилі у деяких країнах заборонено використовувати воду з відкритих водойм для поливу насіннєвої картоплі. Проте, допускається полив дощовою та колодязною водою. Нормативне регулювання насіннєвих насаджень картоплі завжди суворіше, однак заборони іноді поширюються і на продовольчу картоплю.
Більше бульб
У посушливі періоди полив допоможе збільшити кількість бульб з куща на 20-50% залежно від типу ґрунту та сорти картоплі. Це особливо важливо при вирощуванні насіннєвої картоплі, коли за рахунок збільшення кількості бульб зменшується їх розмір, таким чином отримується дорожчий насіннєвий матеріал. Вирощуючи столову картоплю з більшими бульбами, пам’ятайте, що бульби меншого розміру також можуть принести більший фінансовий результат. Для забезпечення великої кількості бульб з куща ґрунт у рядах має бути вологим протягом трьох тижнів від початку формування столонів (підземних бокових пагонів картоплі).
Зрошування попереджає вторинний ріст
Вторинний ріст, що надає бульбам прозорого некондиційного вигляду, можна значною мірою попередити за допомогою правильного поливу. Вторинний ріст відбувається, коли тримається спекотна погода, а рослина ще не повністю вкрила землю під кущем. Від спеки бульби проростають, а коли температура падає і йде дощ, на кінці кожного паростка формуються маленькі бульби. Наростаючи, вони відбирають крохмаль із бульби, що сформувалися першими; м'якоть цієї бульби стає прозорою і непридатною до споживання. Також, внаслідок вторинного росту бульби деформуються. Постійне дощування рядів підтримує в них вологу, а отже, і низьку температуру, що не дає бульбам проростати.
Відсоток ґрунту, який вкритий зеленим бадиллям на початку спекотного періоду тривалістю 25 днів після утворення бульб, і частота вторинного росту:
% вкритого ґрунту | % бульб, що проросли |
протягом 25 днів | через 14 днів після утворення |
97 | 0 |
85 | 18 |
76 | 40 |
65 | 70 |