Яка повинна бути ширина міжряддя картоплі? Розрізання насіннєвої картоплі





Менше стебел на важких ґрунтах
Розмір бульб при збиранні відрізнятиметься у різні роки та на різних полях, навіть якщо відстань між кущами завжди однакова. За однакової відстані між кущами у важкому ґрунті кущ формуватиме менше бульб, але їх розміри будуть більшими, ніж у легкому. Крім того, кількість картоплин з куща значною мірою залежить від стану ґрунту, що переважав у період формування бульб. Так, у зволоженому ґрунті утвориться більше картоплин, ніж у сухому.
Ширина міжряддя: 75 чи 90 см?
У Нідерландах для більшості сортів продовольчої та насіннєвої картоплі ширину міжряддя картоплі обирають 75 см. Перевагою широких міжрядь, наприклад 90 см, є можливість проїзду тракторів та причепів з ширшими колесами, а відтак - менше пошкодження кущів. У деякі роки частка позеленілих бульб на полях з міжряддями 90 см є меншою, ніж на полях з міжряддями 75 см. Однак, широкі мідряддя мають і свої недоліки, зокрема на 10% менший урожай насіннєвої картоплі. Для продовольчої картоплі ця різниця менша, близько 3-5 відсотків. Крім того, у цьому разі повторне проростання відбувається інтенсивніше, бо рослині треба більше часу, щоб укрити всю площу широких міжрядь. Повторне проростання відбувається лише якщо гребінь ряду, у якому росте кущ, перебуває під прямим сонячним промінням. І нарешті, якщо ви захочете перейти на міжряддя 90 см, вам доведеться суттєво перелаштувати свою техніку та обладнання. Це одна з основних причин, чому виробники продовольчої картоплі не переходять на широкі міжряддя.
Гребені, утворені 90-сантиметровими міжряддями, мають більший об'єм, ніж гребені 75-сантиметрових міжрядь. Завдяки цьому менше бульб виростає на поверхні, а тому менший ризик їх позеленіння.
Розрізання насіннєвих бульб
Розрізана навпіл насіннєва картопля дасть на 10 - 20 відсотків більше пагонів, ніж нерозрізана. Ось чому варто розрізати відносно недорогі насіннєві бульби великого розміру (50 - 60 мм) для вирощування продоволчої картоплі. Для цього існує спеціальне обладнання високої потужності. Ризик поширення хвороб невеликий за умови, що насіння здорове, і всі підгнилі бульби видалено перед розрізанням. Якщо у партії виявлено суху фузаріозну гниль, а сорт насіння нестійкий до фузаріозу, бульби цієї партії краще не розрізати.
Крім того, пагони, що виростуть з половинок великих бульб, розташуються на ґрунті правильніше, ніж пагони з великих цілих бульб. Бульби бажано розрізати до появи паростків. Після розрізання половинки картоплин можна посипати тальком (1 - 1,5 кг на тонну). Це вбереже порізані бульби від пересихання.
Ніколи не розрізайте бульби, призначені для вирощування насіннєвої картоплі, оскільки це сприяє поширенню грибкових та бактеріальних хвороб!
Одержавши партію насіннєвих бульб, ретельно перевірте її на фузаріоз, адже уражене насіння дуже погано сходить. Не перемішуйте бульби, уражені фузаріозом. Грибок особливо швидко розвивається на відламаних паростках та інших ушкоджених місцях, заражаючи таким чином цілу партію. Партії, де виявлено фузаріоз, зберігайте у сухому холодному приміщенні і не ворушіть зайвий раз. Відсортуйте уражені бульби.
Здорове насіння добре сходить
Використання здорового насіння - добрий початок успішного вирощування картоплі. Неякісне насіння спричинює кволі та нерівномірні сходи. Оскільки після садіння виправити ситуацію вже не вдасться, садіть тільки якісне насіння, попередньо відсортувавши картоплини з мокрою та сухою гниллю. Якщо на насінні виявлено ризоктонію, проводять обробку фунгіцидом під час садіння. Сорти, схильні до формування недорозвинених молодих бульб, після зберігання у занадто теплому приміщенні (що призводить до надмірного проростання) не можна садити, доки ґрунт не прогріється принаймні до 8°С.
Якщо партія насіння картоплі викликає у вас підозри, варто зменшити відстані між кущами під час садіння. Це робиться через великий ризик загибелі уражених рослин. Таким чином у кінцевому підсумку на полі залишиться в середньому достатня кількість здорових рослин.
Детальнішу інформацію Ви можете отримати здзвонившись з нами по телефону:
(066) 095 06 22;
(098) 843 10 25;
(044) 374 01 04.
Або можете відправити повідомлення на пошту: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її..
Була цікава Вам ця стаття?